Румунія має можливість позбавити Україну торгового виходу до моря

Поділитися
Народний депутат України Павло Унгурян звернувся до президента та уряду України із закликом не допустити, щоб Румунія використала Конвенцію про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті для повного припинення роботи українського глибоководного суднового ходу р. Дунай – Чорне море. Про це йдеться у коментарі депутата.

Так, П.Унгурян попереджує про можливі незворотні для України наслідки у разі, якщо сторони Конвенції Еспоо будуть недостатньо інформовані про виконання Україною вимог та норм Конвенції з боку українського уряду.

П.Унгурян повідомив, що в червні 2011 року пройде 5-та Зустріч Сторін Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті. Одним з можливих результатів зустрічі може бути винесення попередження уряду України про недотримання норм Конвенції в частині реалізації проекту «Створення глибоководного суднового ходу р. Дунай-Чорне море» на українській ділянці.

Згідно заяви П.Унгуряна, в разі винесення Україні такого попередження, Румунія може використати це рішення Зустрічі Сторін Конвенції для створення міжнародного юридичного прецеденту, заблокувати будь-яку господарську діяльність України у дельті Дунаю і практично позбавити Україну торгового виходу до моря.

У зв’язку з видимою депутату загрозою, П.Унгурян звернувся до президента України Віктора Януковича і відповідних державних органів з пропозицією підготувати єдину, потужну, виважену позицію України, яка б однозначно засвідчувала факт виконання Україною усіх взятих на себе міжнародних зобов`язань в рамках Конвенції Еспоо, та заблокувати таким чином рішення про винесення попередження Українському уряду.

Для вирішення питання підготовки України до 5-ї Наради Сторін Конвенції Еспоо П.Унгурян запропонував створити міжвідомчу комісію.

Відкриття першої черги ГСХ Дунай-Чорне море відбулося в серпні 2004 року. Проте паводок у 2005 році і припинення робіт за проектом, відсутність фінансування призвели до замулювання каналу, прохід суден зупинили.

Судноплавство по ГСХ було відновлене у квітні 2007 року. На українській частці дельти Дунаю було проведено ремонтно-експлуатаційні роботи на морському підхідному каналі ГСХ Дунай-Чорне море в обсязі 405 тисяч метрів кубічних.

З початку листопада 2006 року разом з виконанням ремонтно-експлуатаційних робіт були проведені екологічний, гідрологічний, іхтіологічний та інші види моніторингу. Крім того, була виконана комплексна експертиза проекту (в т.ч. екологічна), а також проведені необхідні узгодження державними установами і відомствами.

Заступник міністра транспорту і зв’язку України Валентин Касапчук у квітні 2007 року заявив, що відновлення судноплавства каналом Дунай-Чорне море не завдасть значної шкоди екологічній ситуації в регіоні.

Водночас, Румунія постійно заявляє про те, що днопоглиблювальні роботи на каналі «Дунай – Чорне море» можуть завдати серйозної шкоди екології в регіоні.

Україна та Румунія, які також сперечаються за розмежування чорноморського шельфу й виключних економічних зон, звернулися до Комісії ООН як до третейського судді.

У спеціальній доповіді Економічної комісії ООН для Європи, оприлюдненій у Женеві у липні 2006 року, йдеться про шкоду для птахів та риб унікального регіону дельти Дунаю від реалізації проекту каналу Бистре.

Директор екологічного департаменту Економічної комісії ООН для Європи Кай Барлунд зазначив, що подача Україною апеляції неможлива.

«Рішення комісії, що вела дослідження, є остаточним. Воно базується на наукових висновках», - сказав він. Водночас він зазначив, що це рішення є дорадчим, оскільки репрезентує лише думку науковців.

Український судновий хід Дунай-Чорне море має істотні конкурентні переваги порівняно з румунським судноплавним каналом. Вони полягають в створенні умов для двостороннього руху і цілодобовому режимі роботи впродовж всього року.

За матеріалами УНІАН

Поділитися
Підготував/ла Дубенко Вадим
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі