Закупівля газу на спотових хабах у Європі - ще один варіант досягнення незалежності від Росії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Одним з варіантів досягнення незалежності України від поставок російського газу є закупівля на спотових хабах. Для цього можуть знадобитися певні інвестиції, але основне - бажання влади.

Для України закупівля газу на спотових хабах - це ще один варіант, ще один аспект досягнення енергетичної незалежності. І в такий спосіб Україна може й насправді скоротити споживання дорогого російського природного газу. Для початку хоча б до рівня 2009 року

Можна сформулювати поняття «хаб», як це зроблено в огляді «Газовий ринок Європи ...» енергетичного центру Сколково: «Спотові майданчики зазвичай формуються в районах із високою концентрацією продавців і покупців газу, наприклад у вузлах газотранспортної мережі - хабах». Таких хабів у тій же Європі чимало. І потреба в них зростатиме з урахуванням потреб європейського газового ринку.
Інша річ, що газотранспортну систему України доведеться - у разі закупівлі газу на європейських хабах - реверсирувати. Але українська сторона до цього, судячи з усього, готується. Реверс усієї ГТС можливий. Це відомо ще з січня 2009 року. А от для часткового знадобляться інвестиції. Встановлення тих самих лічильників газу на вході на західних кордонах України. Але, як кажуть, було б бажання...
Європейський газовий ринок продовжує активно використовувати спотові ціни на газ і рухається у бік становлення даного механізму ціноутворення як основного. Так кажуть експерти.
Великі постачальники погодилися на включення у формулу довгострокових контрактів до 40% спотового компонента.
Офіційна імпортна ціна, яку публікує уряд Німеччини, ілюструє добре диверсифікований портфель імпортних контрактів німецьких газових компаній, що робить ціну на кордоні з Німеччиною еталоном нафтоіндексної ціни в Північно-Західній Європі.
Ринкові ціни на газ в Європі підпорядковуються на цей момент повною мірою класичній логіці балансу попиту та пропозиції на фізичному ринку і не залежать прямо від ціни на нафту, створюючи на ринку періоди дисфункції між газовими та нафтоіндексними цінами.
Історично подібні дисфункції були викликані сезонними коливаннями попиту та пропозиції, тоді як в останні роки, починаючи з економічної рецесії в 2008-му, ці розбіжності зумовлені вже принципово іншою структурою ринку. І в цьому новому ринку Україна має знайти своє місце.
Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Алли Єрьоменко «Споти як вихід із газпромівського тупика?». !zn
Читайте також:
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі