Ференц Ліст і свобода угорців - Культура - dt.ua

Ференц Ліст і свобода угорців

15 березня, 16:11 Роздрукувати Випуск №10, 16 березня-22 березня

Нещодавно в угорському сегменті Інтернету з'явилася серія публікацій про Ференца Ліста (1811—1886) як про першу в історії світової музики поп-зірку.

15 березня в Угорщині — День революції 1848—1849 рр., коли угорці піднялися на боротьбу за національну незалежність і визволення Угорського королівства, що перебувало під владою династії Габсбургів — владарів Австрійської імперії. Державне свято в сучасній Угорщині. Святий день (і свята справа) для кожного, в кому тече угорська кров! 

Виявляється, Ференц Ліст, який зводив з ума сучасну йому публіку віртуозним, емоційним виконанням своїх популярних фортепіанних творів, у тому, що стосувалося його патріотичних почуттів, був драматично глибоким і пристрасним. 

Тому справжнім подарунком нащадкам та спадкоємцям слави борців за свободу Угорщини стало знайдення рукописів Ференца Ліста, які вважалися загубленими. Закономірно й те, що їх представив у Будапешті Університет музичного мистецтва, який заснований великим композитором і носить його ім'я.

Ректор навчального закладу Андреа Віг вбачає у власноруч написаних Лістом нотах "новий відпечаток угорського душевного складу". 

Особлива цінність знайдених рукописів у тому, що це твори угорської тематики або тісно пов'язані з Угорщиною, а точніше — з революцією 1848 р. та боротьбою угорців за свободу. Серед документів — ноти, в які Ліст, що подорожував світом (нагадаємо, він побував і в Україні, де дав низку концертів, у тому числі й на київському Подолі), сам вписав угорський текст вірша Петефі "Бог угорців". Представлено й остаточний варіант фортепіанної п'єси "Духу Петефі"... 

Написані від руки ноти Ліста отримала у спадок певна приватна особа. Встановивши походження рукописів, новий власник запропонував їх для купівлі Меморіальному музею та Дослідницькому центру Ференца Ліста, що діють при Музичній академії. Так національні цінності історичного значення, віднайдені стараннями, зокрема, угорського Фонду національної культури, надійшли до публічної колекції. Нині вони перебувають під охороною Музею та Дослідницького центру Ференца Ліста, підтверджуючи той факт, що бунтівливий, волелюбний дух угорців зі століття в століття живе в їхніх музиці та поезії. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво