Після введення «паспортного обміну» українці купили доларів на $2млрд більше, ніж продали

Поділитися
© Джон Гардон и Сінъя Яманака
Головною причиною зниження міжнародних резервів Нацбанку на $3,26 млрд у вересні стала активна скупівля валюти населенням.

За перший місяць осені населення продало банкам $1,5 млрд, тоді як купило більш ніж удвічі більше - $3,5 млрд.

"Переоцінка валют у вересні , які є у нас в резервах, теж мала місце, але ажіотажне перевищення попиту з боку населення над продажем в окремі дні становило понад $200 млн", - повідомив "Коммерсантъ-Украина" перший заступник голови НБУ Юрій Колобов.

Чисте від'ємне сальдо операцій НБУ на міжбанку досягло $1,9 млрд. За словами Колобова, основний попит на валюту формував тіньовий ринок продажу товарів.

Скупівля населенням понад $2 млрд була максимальною з листопада 2008 року, трохи менше - $1,9 млрд - було виведено з банків у грудні 2010 року.

Постанова НБУ N278, згідно з якою громадяни зобов'язані при валютообмінних операціях пред'являти паспорт для ксерокопіювання, призупинила скупівлю лише у перші дні.

"Більшість клієнтів боялася йти до кіосків тільки перші два тижні після цього. Але потім люди зрозуміли, що такий масив інформації ніяке відомство обробити не зможе, та обсяги операцій відновилися", - сказав начальник казначейства одного з великих банків.

За даними НБУ, у перші п'ять днів жовтня сальдо перевищення купівлі валюти населенням над продажем коливалося в межах $36-78 млн.

Джерело в НБУ повідомило виданню, що кардинальних змін у правилах продажу-купівлі валюти не відбудеться: "Ми спрощуємо прийом валюти. Клієнту достатньо буде показати якийсь документ (потрібне пред'явлення паспорта - ред.), не випускаючи його з рук і без зняття ксерокопії документа".

Одночасно НБУ буде перевіряти банки та агентські пункти на предмет безпідставних відмов громадянам в обміні валюти.

Таке послаблення не вплине на ринок, відзначив директор департаменту казначейства і фінансових інститутів Креді Агріколь Банку Антон Болдирєв.

"Весь тіньовий бізнес, який цього року пішов з банків, зав'язано на купівлі, а не на продажу валюти, - підтримав колегу скарбник одного з найбільших банків. - Тому, якщо спочатку постанова зупинила якусь частину "сірого" імпорту, тепер нічого не зміниться".

Банкіри говорять, що змінилося ставлення населення і до депозитів, які на початку року формувалися в основному у гривні, а зараз понад 60% - у валюті.

"Попит на долари почне вщухати до грудня, якщо не буде серйозних коливань і населення побачить стабільність", - вважає Антон Болдирєв.

Банкіри очікують, що до цього часу чиста купівля населення буде щомісяця становити $1,2-1,3 млрд.

Раніше ZN.UA повідомляло, що з 23 вересня купівля-продаж готівкової валюти в Україні у будь-яких кількостях здійснюється тільки за наявності документа, що підтверджує резидентність. При цьому банки зобов'язані брати копії цих документів. Експерти ринку пояснюють такі адміністративні посилення Нацбанку його прагненням вберегти гривню від можливого тиску, пов'язаного з девальваційними очікуваннями населення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі