Партія регіонів пропонує встановити статус російської мови як регіональної у половині областей України, - законопроект - Соціум - dt.ua

"Партія регіонів" пропонує встановити статус російської мови як регіональної у половині областей України, - законопроект

29 серпня, 2011, 13:25 Роздрукувати

Народні депутати від фракції Партії регіонів Сергій Ківалов і Вадим Колесніченко вирішили «взяти на себе політичну сміливість виконати власні ж обіцянки», а саме надати російській мові статус регіональної у 13 областях України - там, де російська є рідною для, як мінімум, 10% населення.

© Андрій Товстиженко, ZN.UA

Відповідний законопроект «Про засади державної мовної політики» №9073 від 26 серпня 2011 року депутати зареєстрували у Верховній Раді України.

«Цей закон має на меті регулювання діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування із забезпечення розвитку та функціонування української мови як державної мови в усіх сферах суспільного життя української держави, вільного розвитку, використання і захисту регіональних мов або мов меншин, а також щодо сприяння вивченню мов міжнародного спілкування», - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

У законопроекті відповідно до Конституції України визначається порядок застосування мов України, принципи мовної політики держави та її обов'язки із забезпечення конституційного права людини на вільне використання мов.

Законопроект зберігає конституційний державний статус української мови.

«Належне функціонування державної мови забезпечується в усіх сферах суспільного життя, а в окремих адміністративно-територіальних одиницях створюються можливості для функціонування паралельно з державною (підкреслюємо, що не замість державної, а саме паралельно) традиційних регіональних мов або мов меншин», - йдеться у тексті документа.

Автори змін відзначають, що «якщо провести паралелі з даними останнього Всеукраїнського перепису 2001 року, то, у разі прийняття законопроекту, російська мова стане регіональною у 13 адміністративно-територіальних одиницях України (із 27-ми)». А саме у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській обл., АР Крим та містах Київ і Севастополь.

Окрім того, згідно із законопроектом, статус регіональної мови має бути закріплено за кримсько-татарською - в АР Крим, угорською - у Закарпатській обл., румунською - у Чернівецькій. Інші мови традиційних національних меншин України «отримають захист» у менших адміністративно-територіальних одиницях.

Автори законопроекту пропонують передбачити офіційну публікацію актів вищих органів державної влади українською та російською мовами, регіональними або мовами нацменшин. При цьому держава зобов'язується гарантувати жителям певної території надання адмінпослуг не тільки державною українською мовою, а й регіональною або мовою нацменшин.

Телерадіоорганізації України можуть на власний розсуд мовити державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин, мовами міжнародного спілкування тощо.

Мова друкованих засобів масової інформації визначається їх засновниками відповідно до установчих документів.

У паспорті громадянина України відомості вносяться українською мовою, а поруч, на вибір, іншою мовою.

Слідство і судочинство ведеться українською мовою, при цьому у судочинстві за бажанням сторін суд може здійснювати провадження регіональною мовою (при цьому держава безкоштовно надає послуги перекладача з регіональної мови або мови меншини).

Українська мова залишиться виключно єдиною мовою Збройних сил України та інших військових формувань. Засідання Верховної Ради України, її комітетів і комісій ведуться державною мовою (хоча промовець може використовувати іншу мову); проекти законів, інших нормативних актів вносяться на розгляд Верховної Ради державною мовою. Мовою угод і картографічних видань є також українська мова.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >