Венеціанська комісія вважає незбалансованим закон про державну мову України

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Венеціанська комісія вважає незбалансованим закон про державну мову України У законі про мову немає балансу між зміцненням української мови та захистом мовних прав нацменшин
Експерти визнають, що мовна політика є політизованою проблемою в Україні, особливо в контексті триваючого конфлікту з Росією.

Венеціанська комісія вважає, що закон про державну мову України не може знайти баланс між зміцненням української мови та захистом мовних прав меншин. Щоб не допустити перетворення мовного питання в джерело міжетнічної напруженості в Україні, вкрай важливо домогтися відповідного балансу в мовній політиці, чого влада країни досі не зробила. Це основний висновок нової думки, прийнятої сьогодні органом експертів з конституційного права, який є в розпорядженні DT.UA

Експерти визнають, що мовна політика є надзвичайно складною, тонкою і заполітизованою проблемою в Україні, особливо в контексті триваючого конфлікту з Росією.

Беручи до уваги особливе місце російської мови в Україні, а також пригнічення української мови в минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє необхідність заохочення використання української мови як державної.

"Тому похвально, що Закон про державну мову передбачає позитивні заходи в цьому напрямку, зобов'язуючи державу надати кожному громадянину України можливість опанувати мову через систему освіти, організовувати безкоштовні мовні курси та сприяти доступу до фільмів та інші культурні продукти українською мовою", - йдеться в документі.

Венеціанська комісія також вітає той факт, що в деяких областях Закон про державну мову передбачає використання мов меншин паралельно з державною мовою, посилаючись на очікуваний Закон про меншини.

Проте, продовжують у Венеціанській комісії, Закон про меншини ще не підготовлений, хоча він повинен був бути розроблений одночасно з Законом про державну мову, щоб забезпечити необхідний баланс з самого початку.

Нагадаємо, 16 липня очільник Міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що в Угорщини є план покращення стосунків з Україною, і назвав умови, за яких Будапешт перестане блокувати переговори України з НАТО.

У МЗС Угорщини сподіваються на президента Володимира Зеленського, разом з яким зможуть вирішити "проблемні питання", що стосуються угорської національної меншини в Україні. Президент Угорщини Янош Адер, який був присутнім на інавгурації Зеленського, запросив нового голову України відвідати Угорщину. Він також назвав обнадійливими перші переговори із Зеленським.

Як відомо, Угорщина незадоволена українськими законами про освіту та мову й звинувачує Україну у нібито недотриманні прав нацменшин. При цьому Будапешт блокує зусилля України щодо взаємодії з НАТО, що неодноразово засуджував Захід.

Докладніше про україно-угорський конфлікт читайте в матеріалі Володимира Кравченка "Ілюзія добросусідства" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі