Ні капітуляції! В українських містах протестували проти "формули Штайнмаєра"

02 жовтня 21:44

Акції протесту відбулися в Харкові, Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Миколаєві, Запоріжжі, Кривому Розі й інших містах України. На вулиці вийшли тисячі людей.

 

Кілька тисяч людей взяли участь в акціях протесту проти так званої "формули Штайнмаєра", яка передбачає введення в дію закону про "особливий статус" Донбасу в день місцевих виборів в ОРДЛО. Учасники протестів розцінюють узгодження Україною цієї формули як загрозу національній безпеці та державному суверенітету країни. Увечері у вівторок, 2 жовтня, у ряді українських міст відбулися протестні акції.

Акція "Ні капітуляції!" стартувала в Харкові близько 19:00. Організатори повідомляють про участь не менше 500 осіб. За оцінками поліції, на площі Свободи зібралися близько 300 осіб. Акція проходила у форматі "вільного мікрофона". Висловитися міг кожен бажаючий.

Учасники акції вимагали застерегли політичне керівництво України від поступок агресору, що можуть призвести до втрати суверенітету й ескалації бойових дій. Виступаючі висловилися категорично проти виборів в ОРДЛО в умовах окупації, амністії бойовиків російсько-окупаційних формувань та внесення будь-яких змін до Конституції про "особливий статус" Донбасу та інших регіонів України.

Представники політичних партій "Демократична сокира", "Свобода", "Національний корпус", ГО "Традиція і порядок", ветерани війни в Донбасі, волонтери й інші небайдужі харків'яни принесли державну і партійну символіку, плакати з написами "Ні капітуляції!", "Почому нині Україна?", "Легалізація окупації?", "Не пройде!" тощо.

Акція "Ні капітуляції!" відбулась й у Кривому Розі, рідному місті президента Володимира Зеленського

У Миколаєві активісти "Національного корпусу" і "Національних дружин" пікетували обласне управління СБУ.

Акції "Ні капітуляції!" також відбулися в Києві, Дніпрі, Одесі, Рівному, Івано-Франківську, Львові, Краматорську, Сумах, Черкасах, Хмельницькому, Вінниці, Чернівцях, Тернополі та Запоріжжі. У більшості випадків протестувальники мітингували біля будівель обласних державних адміністрацій.

Як повідомлялося, перші стихійні протестні акції в Києві, Харкові, Львові, Маріуполі та інших містах України відбулися увечері 1 жовтня – через годину-дві після брифінгу президента Володимира Зеленського, в ході якої він повідомив про погодження "формули Штайнмайера".

Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".

Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. Проти реалізації цієї формули виступила партія "Європейська солідарність". "Голос" і "Батьківщина" зажадали від Зеленського пояснень про зміст домовленостей з державою-агресором. Позитивно сприйняли новину лише в проросійській "Опозиційній платформі – За життя".

Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.

Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.

Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".