Володимир Кравченко - Навіщо поширюються фейки про пентагонівські біолабораторії в Україні - Новини України - Міжнародна політика - dt.ua

Лабораторне завдання

29 травня, 18:00 Роздрукувати

Навіщо поширюються фейки про "пентагонівські біолабораторії" в Україні

© http://detector.media/

"Сполучені Штати побудували в Україні підпільні військові лабораторії з небезпечними вірусами. Саме поруч із такими дослідними центрами, які працюють і в інших пострадянських країнах, що сусідять із Росією, й починаються епідемії. Не виключено, що в одній із лабораторій, розміщених в Україні, могли створити COVID-19."

Маячня? Та ось уже півтора місяця ці новини періодично тиражують російські масмедіа, репетуючи, що Пентагон, починаючи з 2005 року, побудував в Україні чи то вісім, чи то п'ятнадцять біолабораторій, які дозволяють США нехтувати норми Конвенції про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної (біологічної) і токсинної зброї та про їх знищення (КБТЗ). Новини з такими наративами з'являються і в українських ЗМІ, які підхопили естафетну паличку від росіян.

Наприкінці квітня у програмі "Секретні матеріали" на телеканалі "1+1" журналісти представили своє феєричне "розслідування", в якому розповіли історію про те, що в Україні в "суворому секреті" працюють "пентагонівські біолабораторії", не контрольовані українським урядом. Самі ж дослідні центри нібито можуть бути причетними до розробки "бактеріологічної зброї" та "спалахів підозрілих хвороб".

Але найактивніше в Україні тему розкручують масмедіа, афілійовані з Віктором Медведчуком.

Сам же політик наприкінці квітня спільно з Ренатом Кузьміним зробив депутатський запит на ім'я прем'єра Дениса Шмигаля, в якому теж пише, що поява американських біолабораторій в Україні "збіглася з кількома спалахами серйозних інфекційних захворювань у державі". А кілька днів тому ОПЗЖ, як повідомив Медведчук, подала в ООН запит про бактеріологічні лабораторії США на території України з проханням перевірити, як дотримується КБТЗ.

То що ж це за секретні лабораторії?

Насправді — нічого нового, таємничого й незаконного.

Ще з 1993 року між США і Україною діє угода про надання нашій країні допомоги в ліквідації стратегічної ядерної зброї та запобіганні розповсюдженню зброї масового знищення. (Цей документ — частина відомої програми Нанна—Лугара.) Тоді ж, до речі, було створено Український науково-технологічний центр, головною метою якого проголошувалося сприяння вченим у переході від "військової науки" до "мирної".

У рамках угоди 1993 року українське Мінздоров'я і американське Міноборони підписали 2005-го угоду про співробітництво у протидії поширенню технологій, патогенів і знань, які можуть бути використані для розробки біологічної зброї. З її текстом можна ознайомитися на сайті Верховної Ради.

Відповідно до цієї угоди, Вашингтон узяв на себе зобов'язання допомогти нашій країні, у тому числі, і в поліпшенні безпеки зберігання в Україні патогенів небезпечних хвороб, і в підготовці українських спеціалістів у сфері біобезпеки. Адже в українських лабораторіях ще з радянських часів зберігалися збудники хвороб та небезпечні патогени, потрібні вченим для дослідницьких робіт у протидії туляремії, холері, герпесу, арбовірусам, легіонельозу, ВІЛ тощо. Головне завдання працівників цих центрів — визначати епідемії на ранніх стадіях.

Виділені США фінанси теж ішли на модернізацію старих і будівництво нових лабораторних центрів. За роки дії угоди Вашингтон вклав у підтримку української біобезпеки близько 200 млн дол. (З переліком українських лабораторій, яким допомагають американці, можна ознайомитися на сайті посольства США в Україні.)

При цьому, як наголошують співрозмовники ZN.UA з українських спецслужб, у розробках біологічної та хімічної зброї ці установи участі не беруть. А виконувач обов'язків заступника глави місії США в Україні Джозеф Пеннінгтон в інтерв'ю ТСН заявив, що американці в цих лабораторіях досліджень ніколи не проводили.

Один з останніх проєктів у рамках угоди 2005 року — впровадження електронної інтегрованої системи спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) і системи контролю над патогенами (СКП). Цей проєкт сприяє реформуванню системи санітарного та епідеміологічного спостереження в нашій країні.

Але, змішуючи правду і брехню, російські та проросійські журналісти й політики створюють фейкову реальність навколо співпраці Києва і Вашингтона в такій чутливій сфері. У цій "реальності" є обвинувачення в порушенні КБТЗ та недотриманні техніки безпеки зберігання штамів, твердження, що з лабораторій були витікання (внаслідок чого українці хворіли на A(H1N1), холеру, гепатит А та кір). І підозри в тому, що завданням діяльності "іноземних біологічних об'єктів" було "приховане тестування дій вірусів і бактерій на організмах українців".

Українській державі час жорсткіше реагувати на такі фейкові новини, що боляче б'ють по репутації країни, а не обмежуватися лише заявою СБУ. Чи сипати дотепами на пресконференції з приводу каналів Медведчука — це одне, а поставити на місце п'яту колону — зовсім інше?

Адже, коли треба, українська влада вміє й інформаційну кампанію розгорнути, і згадати про наявність у її руках репресивних інструментів. Ось, відстежуючи фейки про коронавірус, СБУ вже виявила близько чотирьохсот інтернет-агітаторів, півтори сотні з яких уже притягнуто до адмінвідповідальності за поширення неправдивих чуток, які можуть викликати паніку або порушення громадського порядку (стаття 173-1 КУпАП).

То, може, правоохоронним органам варто зайнятися й поширювачами фейк-новин про "пентагонівські біолабораторії"? Адже, хоч українська влада і американський Держдеп спростовують усі звинувачення, докладно й по пунктах пояснюючи, коли та для чого фінансувалися й експлуатувалися ці дослідні центри, їхніх аргументів не чують. І "новини", що "США побудували в Україні лабораторії з небезпечними вірусами", так само з'являються на російських і українських телеканалах, у інтернет-виданнях та на телеграм-каналах. Дивно ще, що одночасно не згадують про "секретні в'язниці ЦРУ" на території нашої країни.

При цьому "новини" про "американські лабораторії" — історії з довгою бородою: вони вже спливали в українських і російських ЗМІ років із десять тому, коли Москва відмовлялася продовжувати програму Нанна—Лугара, а в Києві часів президентства Януковича, з подачі проросійського лобі, спалахнула боротьба за вихід України з угоди 2005 року. Навіщо ж знову повертаються до цих фейків? Адже обвинувачення на адресу Києва — це не просто заяви адептів конспірологічних теорій, які вбачають у діях англосаксів підступні плани створення генетичної зброї проти слов'ян.

Цілі Москви в таких інформаційних атаках залишаються незмінними: посіяти паніку серед українців, посилити недовіру до української влади та заходів, яких вона вживає для запобігання поширенню коронавірусу, викликати в українському суспільстві протест проти співпраці України і США, а у відносинах Києва та Вашингтона — створити новий подразник. Крім того, свою "лабораторну роботу" росіяни та проросійське лобі затіяли ще з однією метою: ускладнити прийняття владою рішення про продовження угоди 1993 року, термін дії якої спливає наприкінці нинішнього року.

"Дивувати такі фейки не повинні. Загрозу від біологічної зброї розуміють усі люди. А гострота сприйняття таких історій посилюється в умовах пандемії", — так у розмові з ZN.UA один із високопоставлених українських чиновників пояснив інформаційний шум навколо біолабораторій. При цьому російська пропаганда намагається вплести "лабораторну історію" в канву протистояння Вашингтона і Китаю, які обвинувачують один одного в тому, що це їхній опонент став винуватцем пандемії: не так давно китайці висловили свою стурбованість створенням США численних біологічних лабораторій на території колишнього СРСР.

За схемою, ідентичною українській, Росія діє і в інших країнах, влада яких співпрацює з американцями у зміцненні біобезпеки. Так, росіяни постійно дискредитують побудований у Грузії за підтримки Сполучених Штатів Дослідний центр громадської охорони здоров'я ім. Р.Лугара (Центр Лугара). Він підпорядкований Мінздоров'я Грузії й повністю фінансується грузинським урядом. У лабораторії досліджуються різні небезпечні вірусні та бактеріальні інфекції. Примітно, що всі тести грузинських громадян на COVID-19 проводяться у згаданому центрі.

Але в Москві стверджують, що США нібито розробляють у ньому хімічну та біологічну зброю. Днями МЗС РФ знову заявило, що, вивчаючи збудників особливо небезпечних інфекційних захворювань, американці використовують лабораторію у своїх військово-біологічних інтересах. "Предмет нашої стурбованості — Вашингтон не пояснює, чим він займається в безпосередній близькості від російських кордонів", — заявили в російському зовнішньополітичному відомстві.

Утім, не тільки українці чи грузини є мішенню такої дезінформації. Свої інформаційні операції росіяни проводять з орієнтацією не на одну цільову аудиторію, а на кілька. Зокрема й на російську. Виливаючи на росіян потік такої дезінформації, в них загострюють відчуття перебування в обложеній фортеці. Цього разу — в оточеній "американськими біолабораторіями". Судячи з численних коментарів під статтями на тему лабораторій, опублікованими в російських виданнях, своєї мети ініціатори цих фейковых новин повністю досягають.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Останній Перший Популярні Усього коментарів: 2
  • Олег Олег 1 червня, 22:10 «На самом деле — ничего нового, таинственного и незаконного». Пан Кравченко, угода між Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки укладена стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, ПАТОГЕНІВ та знань, які можуть бути використані в ході розробки біологічної зброї. Справа полягає в тім, що ПАТОГЕНИ, які знаходяться в лабораторіях, крім того, що вони можуть бути використані для розробки та створення певної біологічної і бактеріологічної зброї масового знищення, САМІ СОБОЮ Є (ЯВЛЯЮТЬСЯ) повноцінною БАКТЕРІОЛОГІЧНОЮ І БІОЛОГІЧНОЮ ЗБРОЄЮ МАСОВОГО ЗНИЩЕННЯ. З огляду на це зазначена угода між МОЗ України та Міністерством оборони США має юридичний статус угоди про тимчасове розташування на території України військових баз Сполучених Штатів Америки. В соответствии со ст. 9 Конституции «чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України». Приведенные документы не только не ратифицированы Верховной Радой Украины, но и прямо противоречат ч. 7 статьи 17 Конституции Украины, где сказано, что «на території України не допускається розташування іноземних військових баз», особенно после отмены 07.02.2019 под руководством пана Порошенко пункту 14 розділу XV Конституції України, де зазначалося: «Використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України». Таким образом, пан Кравченко, «законность» упомянутых соглашений (договоров) «держится» на действующем в Украине принципе презумпции законности, из которого следует, что эти соглашения «считаются законными», пока иное не установлено решением суда. згоден 0 не згоден 0 Відповісти Цитувати ДякуємоПоскаржитись Олег Олег 1 червня, 22:11 Исходя из названия подписанного Президентом Украины паном Кравчуком Постановления КМУ «Про затвердження Угоди між Україною і Сполученими Штатами Америки щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню ЯДЕРНОЇ зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року» и из текста этого Постановления КМУ («Затвердити Угоду між Україною і Сполученими Штатами Америки щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню ЯДЕРНОЇ зброї масового знищення (840_007), підписану 25 жовтня 1993 року в м. Києві»), речь в Постановлении Кабинета Министров изначально шла о помощи США в предотвращении распространения исключительно ядерного оружия массового уничтожения, а не бактериологического и биологического. Слово «ЯДЕРНОГО» из названия и текста постановления Кабинета Министров были, очевидно, изъяты неизвестно каким органом власти Украины 27 серпня 2002 року і 18 вересня 2003 року, поэтому эти акты о внесении изменений в документ № 840_007 засекречены. Именно эти изменения 2002 и 2003 годов, внесённые при Президенте пане Кучме, дали возможность при Президенте пане Ющенко заключить соглашение 2005 года. О чём всё это говорит. Да о том, что официально (внешне, напоказ) к Президентам Украины (и к чиновникам других высших органов государственной власти Украины) лидеры ведущих стран мира, прежде всего США, относятся с уважением как к равным себе, а фактически (на практике, реально) считают высших должностных лиц Украины ОБЕЗЬЯНОЙ, которой опасно и НЕДОПУСТИМО давать в руки или в лапы не только гранату с ядерной начинкой, но гранату с бактериологическим и биологическим оружием. Можете себе представить последствия, если бы на складах в Артемовске (Бахмуте), Новобогдановке, Лозовой, Сватово, Балаклее, Калиновке были боеприпасы с ядерным и бактериологическим оружием массового поражения. згоден 0 не згоден 0 Цитувати ДякуємоПоскаржитись
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >
Вам також буде цікаво